Ljummen bulgursallad med räkor
Vi har fastnat för bulgur här hemma och gör gärna olika röror med det. Här kommer en variant med räkor och spenat.

Koka bulgur (ca: 3 dl) enligt anvisningarna på förpackningen men tillsätt 1 buljongtärning och uteslut saltet . Skala räkorna.

Grovhacka 2 schalottenlökar och 1 paket halvtinad fryst bladspenat. Fräs lök och spenat i 1 msk smör. Smaksätt med salt. Rör sedan ner ca 300 g räkor (gärna mer), 1 grovriven morot och till sist bulguren.

Häll upp i en skål och tillsätt 2 tärnade avokado, eventuellt lite dill , en skvätt citronsaft samt salt och peppar.
Örtcrèmefraiche
Blanda ihop 2 dl cremefraiche med hackade örter (dill, gräslök och/eller andra färska kryddor), smaksätt med salt och peppar och några droppar citron.
Kommentarer
annamaria skrev 2007-11-17 klockan 15:18
Visst är det gott med bulgur!! Synd att övriga familjen tycker att "man kan väl inte äta smulor". Bulgur som är så gott!!
Jenny skrev 2007-11-20 klockan 20:56
Mums, den här ska jag prova i veckan! Jag brukar använda Matkorn och det är både annorlunda och mättande! Och lite vitlök slänger jag nog i, det är jag lite beroende av ;)
Reklam:
Skrivet av
Kom igång och baka med surdeg! Recept och tydliga bilder.
Receptsamling för slow cooker/crock pot
Receptsamling stekhäll och muurikka
Allt du behöver veta om att laga pizza! Recept, inspiration och tips.
Recept och inspiration till Thermomix
Recept med gröna sköna ärtor
Squash/Zucchini-recept
Recept med pumpor
Recept med värmande soppor
Grytrecept
Fisk & skaldjursrecept
Karins favoritmornar - vårt favoritbröd!
Tunnbrödsspecial - den perfekta picknickmaten!

Lämna en kommentar