Kyckling teriyaki-gryta

En god Kyckling teriyaki-gryta som du snabbt svänger ihop. Passar lika bra till middag som dagen efter i lunchlådan.

Tips med lax: Det finns många olika varianter av Teriyaki och har du ångrat dig och istället kommit på att du vill ha lax tipsar jag om att besöka OKA på Riktigarecept som delar med sig av det här receptet: Saftig Teriyaki lax i ugn, enkelt recept perfekt för vardagsmiddagar.

Tips med nötfärs: Vill du istället göra en riktigt god gryta med nötfärs tipsar jag om det här receptet: Gryta med pak choi och teriyakifeeling.

Kyckling teriyaki-gryta

Kyckling teriyaki-gryta

till 4 portioner

500 g kycklingfilé
1/2 purjolök
2 morötter
1 broccoli
Smör/olja att steka i

1 vitlöksklyfta
1 bit ingefära, ca 1 msk riven
1 msk sesamfrön

0,5 dl japansk soja
1 tsk vitvinsvinäger
1 msk strösocker
3 dl grädde
salt & peppar

till servering:
ris
grönsaker

 

Strimla kycklingfilé och purjolök tunt, skär morot i slantar och bryt broccolin i mindre buketter.

Bryn kycklingen och låt sedan löken, moroten och broccolin fräsa med någon minut. Riv vitlök och ingefära fint och blanda ner det samt sesamfrön. Häll på soja, vinäger, socker och grädde. Låt koka ihop ca 5 min. Smaka av med salt och peppar.

Servera med ris och grönsaker.

Lämna en kommentar




Reklam: