Vendel Organic Bakery

På Föreningsgatan nära Konserthuset och Pauliskolan i Malmö ligger en liten butik med namnet Vendel organic bakery. Där kan man få tag på fantastiskt goda ekologiska surdegsbröd från Vendels bageri nere i Kåseberga.

vendel

Butiken är riktigt mysig och fylld med läckerheter.

bröd

bröd

Bröden är riktigt stora, har en hård skorpa och smakar helt underbart. Dessutom håller sig surdegsbröd bättre än “vanliga” bröd så man kan äta det flera dagar. Hade det inte varit för att dom riktigt stora bröden kostar 95 kr styck hade det blivit bröd därifrån ofta!

Kommentarer

Maria skrev 2009-12-15 klockan 15:55

Underbart bageri, men 95:- är en hiskelig summa, även om bröden är stora. Det är nog dags att lära sig baka med surdeg själv tror jag bestämt för surdegsbröd är hiskeligt gott.

Chrisse skrev 2009-12-15 klockan 17:56

Ja jag känner lite samma.. dax för surdegsbak snart!

Hördur skrev 2019-12-14 klockan 07:35

Snålisar som ska baka surdegsbröd själva "för 95 kr är dyrt" Brödet väger 1,8 kg och Pågens industribröd kostar 45-60 kr kilot!!! 95/1,8=53 kr/kg!!

Millan skrev 2019-12-15 klockan 09:21

Hej trollet! Synd att du inte vågar lämna varken mail eller namn. Hur som helst, detta inlägg är 10 år gammalt och det har hänt en hel del med priser på den tiden. Så din uträkning stämmer ju varken med surdegspriserna eller Pågens bröd.

Lämna en kommentar




*