Potatissallad med räkor och sparris
Finns det något som säger sommar mer än nypotatis? De är små och fulla av smak. Ja, egentligen hade jag varit helt nöjd med bara lite smör och flingsalt till de första. Men nu blev det en Potatissallad med räkor och sparris.
Det här är en sådan rätt som går att förbereda och som dessutom är lätt att variera. Vill du ha den vegetarisk? Skippa räkorna och öka på med mer sparris eller kanske lite sojabönor.
Här kommer receptet, perfekt till sommarens alla tillfällen!

Potatissallad med räkor och sparris
till 4 portioner
Potatissallad:
1 kg potatis (kokt, men avsvalnad)
2 knippen sparris (kokt eller stekt i bitar)
1 liten fänkål (i tunna strimlor)
1 rödlök (i tunna strimlor)
Dressing:
Rör ihop skalet från 1 citron + saften, 1/2 dl majonnäs, en liten klick fransk senap, en skvätt honung, salt & peppar
Till servering:
Räkor
4 kokta ägg
färsk dill
krutonger

Sen är det bara att lägga upp på tallrikar och servera. Fräscht och somrigt med potatis, sparris, fänkål och rödlök som bas. Den syrliga dressingen med citron, senap och honung binder ihop allt fint utan att bli tung. Och så det bästa, nämligen toppingen! Räkor, kokta ägg, färsk dill och krispiga krutonger.
Reklam:
Lämna en kommentar